• Grigoris Grigoras

Βήμα πρόκρισης από Πανιώνιο και ΠΑΟΚ…

Οι δύο ελληνικές ομάδες στο Eurocup, μπορεί να μας καρδιοκτύπησαν αλλά κατάφεραν τελικά να πάρουν την νίκη και να βρίσκονται πλέον και οι δύο αγκαλιά με την πρόκριση. Ο Πανιώνιος κατάφερε να κάνει το παιχνίδι ντέρμπι στην τρίτη περίοδο, ωστόσο τελικά συγκεντρώθηκε και έφτασε στη νίκη επί της Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης με 76-69, χωρίς τον Βασίλη Καββαδά. Έτσι, οι «κυανέρυθροι» έχουν πλέον τέσσερις νίκες και τρεις ήττες στον 8ο όμιλο και κρατάνε την τύχη στα χέρια τους, όσον αφορά την πρόκριση στους «32» του Eurocup. Ο ΠΑΟΚ από την άλλη έπαιξε με τη φωτιά, επικράτησε ωστόσο 68-64 της Άλμπα Φέχερβαρ στο “Παλατάκι” και με πέντε νίκες στον 6ο όμιλο έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Στο πρώτο παιχνίδι της μέρας, οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους από την αρχή της αναμέτρησης και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους για να κάνουν το παιχνίδι τους. Μάλιστα με ένα σερί 11-0 στα τρία τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, πήραν προβάδισμα 11 πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου. Στο δεύτερο Δεκάλεπτο η διαφορά δεν άνοιξε, ωστόσο ο Πανιώνιος είχε τον έλεγχο του αγώνα και πήγε στο ημίχρονο στο +12. Ο Πανιώνιος δεν είχε την ίδια ενέργεια στην άμυνα στην τρίτη περίοδο, ενώ έκανε λάθη και κακές επιλογές απέναντι στην άμυνα των φιλοξενούμενων, με συνέπεια το προβάδισμα του πρώτου ημιχρόνου να εξανεμισθεί με το τέλος του δεκαλέπτου. Η Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης με πρωταγωνιστές τους Στηβ Μπαρτ τζούνιορ, Τζάρεντ Χόμαν και επιμέρους σκορ 24-12 ισοφάρισε με καλάθι του Χόμαν από επιθετικό ριμπάουντ σε 51-51 5’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα, ο Πανιώνιος ήταν πιο ψύχραιμος, ο ΜακΚόλουμ ευστόχησε σε κάποια πολύ κρίσιμα σουτ τριών πόντων και έτσι ο Ιστορικός «λύγισε» τελικά την αντίσταση της ρωσικής ομάδας και έφτασε στη νίκη.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν και πάλι ο Μακ Κόλουμ με 24 πόντους, τρία ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ. Συγκέντρωσε 31 βαθμούς στο ράνκινγκ, ενώ χαρακτηριστικά είναι και τα 10 κερδισμένα φάουλ του. Από κει και πέρα, από πλευράς Πανιωνιού, σε καλή βραδιά ήταν και οι Κάρτερ, Μίλμπουρν που είχαν από 11 πόντους αντίστοιχα. Από τη Σπαρτάκ, ξεχώρισε ο Στίβεν Μπερτ με 26 πόντους, αλλά πολλά αβίαστα λάθη.

Δεκάλεπτα: 22-11, 39-27, 51-51, 76-69.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 24 (2 τρ., 4 ασ., 3 κοψ), Σταμάτης, Ντούβνιακ 10 (2), Κάρτερ 11 (1), Μίλμπουρν 14 (1), Αθανασούλας, Σκορδίλης 2 (4 ρίμπ.), Λάνγκφορντ 2, Μισέλ, Σίμτσακ 4 (5 ρίμπ.)μ Κυρίτσης, Σαλούστος 9 (9 ρίμπ.)

Σπαρτάκ (Βέντρα): ΜακΓκράθ 16 (1 τρ. 6 ασ.), Κοζτσίφ 8 (8 ρίμπ.), Μπέρτ 26 (2), Κόρολεφ 3 (1 τρ., 6 ρίμπ.), Ιακοβένκο, Ποπόφ, Πέρσιν, Βόιτιουκ, Χόμαν 16 (8 ριμπ.), Τκατσένκο.

Ο ΠΑΟΚ χωρίς να παίξει εξαιρετικό μπάσκετ (η κούραση έκανε και πάλι την εμφάνιση της) πήρε την νίκη επί της Άλμπα Φεχερβαρ αν και σε αυτό το αγώνα λίγο έλειψε το τρίτο δεκάλεπτο να στερήση τη νίκη από την ελληνική ομάδα.

Ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του αγώνα μπήκε «μουδιασμένος», οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν πιο άστοχοι από τον Δικέφαλο με το δεκάλεπτο να λήγει 17-16 με τον ΠΑΟΚ να έχει πάρει πόντους μόνο από τους ψηλούς του (Τσαϊρέλη, Μπόγρη, Πέιν). Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου βελτίωσαν την άμυνά τους, έκλεψαν μπάλες και επιθετικά βοήθησαν και οι περιφερειακοί. Έτσι ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο σκορ με το ημίχρονο να λήγει με 40-29. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Άλμπα άρχισαν να βρίσκουν λύσεις έξω από το τρίποντο αλλά και ο Δικέφαλος συνέχιζε να «χτυπά» κοντά στην ρακέτα κυρίως με τον Τσαϊρέλη. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά σε 46-40 αλλά ο ΠΑΟΚ γρήγορα επανήλθε και πήγε την διαφορά και πάλι σε διψήφιο νούμερο με την περίοδο να τελειώνει 52-45. Ο ΠΑΟΚ στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου «κόλλησε» επιθετικά αλλά η καλή του άμυνα τον κρατούσε μπροστά στο σκορ (54-47, 34′). Η είσοδος του Μπόγρη έδωσε πνοή στην επίθεση της ομάδας του Μαρκόπουλου και μαζί με τους Μαργαρίτη και Χαραλαμπίδη πήγαν στην διαφορά σε διψήφιο αριθμό και πάλι (60-49). Οι Ούγγροι έτρεξαν ένα σερί 6-0, (60-55) το οποίο όμως «σταμάτησε» ο Κούπερ με τρίποντο (63-55, 37′). Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν παραδόθηκαν και ο Κεμπ με κάρφωμα έστειλε την αναμέτρηση στο τρίποντο (65-62, 50”). Ο Χομπς αστόχησε σε τρίποντο στο 65-62 και τρεις βολές (δύο από Χαραλαμπίδη μία από Κούπερ και ένα καλάθι των Ούγγρων διαμόρφωσαν το τελικό 68-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 40-29, 52-45, 68-64

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Πέιν 10, Κούπερ 9 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χαραλαμπίδης 6, Τσόχλας 6 (2), Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 11 (6 ριμπάουντ), Δέδας 2 (1), Μαργαρίτης 9 (1), Καλλές, Μπόγρης 14 (6 ριμπάουντ), Κασελάκης, Κονιάρης

Άλμπα Φέχερβαρ (Κάρλος Φάρδε Σεντέντο): Κεμπ 8, Ζανάτι 2, Χομπς 16 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ολάχ, Τζούχος 3, Μουρ 10, Π. Τοθ 2, Σομόγκι 4, Ν. Τοθ 10, Σούπολα 7 (2), Μπλάσκοβιτς 2