• Grigoris Grigoras

Αφιλόξενοι οικοδεσπότες…

Τελείωσε λοιπόν και η δεύτερη μέρα του Ευρωμπάσκετ, και η Εθνική μας έχει 2 στα 2, πράγμα το οποίο σίγουρα δεν αποτελεί έκπληξη. Έκπληξη θα ήταν οτιδήποτε άλλο, όπως η χθεσινή ήττα της Ισπανίας απέναντι στην Σλοβενία. Πάμε όμως να ρίξουμε μια ματιά στα όσα έγιναν χθες στους 4 ομίλους του Ευρωμπάσκετ.

Στον πρώτο όμιλο Ουκρανία, Βέλγιο και Γαλλία επικράτησαν των Ισραήλ, Γερμανίας και Μεγάλης Βρετανίας, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Στο πρώτο παιχνίδι του ομίλου οι δύο ομάδες αντάλλασσαν την πρωτοπορία στο σκορ συνεχώς, μέχρι που η Ουκρανία με μια έκρηξη της και ένα επιμέρους σκορ 9-3 έσπασε την αντίσταση του Ισραήλ και πήρε τελικά την νίκη στην παράταση. Οι Βέλγοι έπαιξαν πιεστική άμυνα και τα 45 λεπτά του παιχνιδιού, η οποία απέδωσε αφού 21 πόντοι ήρθαν μετά από λάθη των Γερμανών. Το Βέλγιο, με την νίκη του επί της Γερμανίας, φέρνει μια μικρή αναστάτωση στον όμιλο, όπου πλέον 4 από τις 6 ομάδες ισοβαθμούν. Στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου η Γαλλία πήρε εύκολα την νίκη απέναντι στην Μεγάλη Βρετανία. Παρόλη την προσπάθεια που έκαναν οι Βρετανοί, η ομάδα της Γαλλίας έδειξε από την αρχή την ανωτερότητά της.

Το Μαυροβούνιο, τώρα, απέναντι στην Λετονία, έχασε ένα παιχνίδι στο οποίο στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου είχε το προβάδισμα με 8 πόντους. Αλλά ο Rihards Kuksiks με δύο σερί τρίποντα οδήγησε την Λετονία σε ένα σερί 9-0 στα τελευταία λεπτά ήταν αυτό που έδωσε τη νίκη στους Λετονούς. Η Σερβία απέναντι στην Βοσνία δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα και πήρε εύκολα τη δεύτερη της νίκης με αποτέλεσμα να ισοβαθμεί πλέον στην πρώτη θέση του ομίλου με τη Λετονία. Όσο για το τρίτο παιχνίδι του ομίλου τα Σκόπια προσπάθησαν με αρκετές αντεπιθέσεις να κάψουν την αντίσταση της Λιθουανίας, αλλά ο προπονητής των Λιθουανών Jonas Kazlauskas, φάνηκε να έχει λύσεις για τα όσα σχεδίαζε η παρέα του Αντιτς.

Στο τρίτο όμιλο τώρα είχαμε τρία παιχνίδια τα οποία κράτησαν αρκετούς κολλημένους στις οθόνες τους. Κροατία και Γεωργία ήταν για 40 λεπτά στον πόντο, μέχρι που η σειρήνα της λήξης βρήκε την Κροατία μπροστά στο σκορ. Οι Τσέχοι, παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 66-58, 2 και 41 πριν τη λήξη, δεν σταμάτησαν στιγμή να πιστεύουν στη νίκη, και με τον Barton να σκοράρει 6 πόντους στα τελευταία 56 δευτερόλεπτα, πήραν τελικά την νίκη. Το τρίτο παιχνίδι του ομίλου ήταν η έκπληξη της βραδιάς. Η Ισπανία, ενώ είχε το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μισό οι Σλοβένοι, με τον Goran Dragic να μοιράζει ασσίστ και να μαζεύει ριμπάουντ, παρέα με τον αδερφό του Zoran και τον Edo Muric να βοηθάνε στο σκοράρισμα, κατάφεραν όχι μόνο να γυρίσουν το παιχνίδι, αλλά να πάρουν τελικά μια μεγάλη νίκη επί των Ισπανών.

Στον τέταρτο και τελευταίο όμιλο, η Φιλανδία χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια επικράτησε της Σουηδίας, ενώ στο δεύτερο παιχνίδι είχαμε την δεύτερη έκπληξη της βραδιάς. Οι Τούρκοι γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους στο τουρνουά από τους Ιταλούς, και κατάφεραν να βρίσκονται στην τελευταία θέση, μαζί με τους Σουηδούς. Φυσικά χθες ο Pietro Aradori έβγαζε φωτιές, και δύσκολα θα μπορούσε κάποιος να τον σταματήσει! Όσο για το τελευταίο παιχνίδι της Ελλάδας με την Ρωσία, η νίκη για τους Έλληνες ήρθε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Περισσότερα για το χθεσινό παιχνίδι της Ελλάδας θα έχετε την ευκαιρία να διαβάσετε σε λίγο, σε άρθρο που ακολουθεί.

Ο τρίτος και ο τέταρτος όμιλος έχουν ρεπό σήμερα, αλλά στους δύο πρώτους ομίλους οι μάχες συνεχίζονται! Εμείς θα δούμε και πάλιν αύριο τα όσα θα γίνουν στα παιχνίδια σήμερα. Μέχρι τότε, καλή τηλεθέαση!